<=":/d5nxst8fruw4z/https.ımg src cloudfront.net/atrk.gif?=OrRTk1a4eFf2cv hesabı" style="display:none" height="1" Genişlik="1""" />
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/osman.karakaya.73?fref=ts
 • https://twitter.com/
 • PROF.DR OSMAN MÜFTÜOĞLU UYARIYOR!SU ARITMA CİHAZLARI KULLANILMALI - 28/01/2011
 • Hürriyet : Prof.Dr.Osman MÜFTÜOĞLU Uyarıyor! Su Arıtma Cihazları Kullanılmalı.


  İstanbul'un su sorunu günden güne artıyor. Sadece İstanbul değil, tüm Türkiye'de kirlilik ve su sıkıntısı gündemde. Hastalıklar artıyor, tehlike büyüyor. Peki ne yapılmalı, kirlilik önlenebilir mi? Bu sorun çözülebilir mi? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

  Suyunuza dikkat!

  Her şeyin başı olarak düşündüğümüz sağlık ve insanın en çok ihtiyacı olan su…

  Prof.Dr.Osman Müftüoğlu “YAŞASIN HAYAT” adlı kitabında sağlıklı bir su içmenin koşullarını açıklıyor.

  ”Evlere monte ettireceğiniz “ters ozmos” su arıtma sistemiyle şehir suyunu arıtarak elde edeceğiniz suyu güvenle içebilirsiniz.”

  “ Sağlığınız için her gün en az 2 litre güvenilir kaynak suyu ya da filtre edilmiş su içmelisiniz. Ters osmos (reverse osmosis) yöntemiyle filtre edilmiş su arıtma yöntemi en güvenilir olanıdır.”

  İNSANLAR EVDE NE YAPMALI NASIL ÖNLEM ALMALI

  Damacana suların sağlıklı olup olmadığı senelerce çok tartışıldı. Bu konuyla ilgili ciddi kaygılar var. Koşullar doldurum şekillleri ve nerede bekletildikleri çok önemli. Doldurum temiz olsa bile, bir damacana güneş altında bekletilirse, plastikler zararlı hale gelebiliyor veya suya zararlı maddeler karışabiliyor.

  SU ARITMA SİSTEMİ KULLANILMALI

  Benim önerim, apartmanda oturan insanların toplanarak çok pahalı olmayan su arıtma sistemlerini kurmaları ve kullanmaları. Bu arıtma sistemlerine güvenmeli ve kullanmalı. Bu sistemi alamayacak insanlar ise suyu kullanmadan evvel kaynatmalı ve daha sonra kullanmalıdır.

   Müftüoğlu, Türkiye genelinde çok ciddi bir susuzluk sorunu olduğunu ve gerekli önlemlerin alınmaması halinde sorunun çok daha fazla büyüyeceğini belirterek şöyle dedi:

  Nüfus sayısı arttıkça, su kullanımı fazlalaştıkça sorun daha da büyümekte. Arıtılan suların çok süratli olarak ve dinlendirilmeden kullanıma sunulması bu sorunu ortaya çıkarıyor.

  Melen Çayı'nda da bu sorun ortaya çıkıyor. İstanbul'un barajlarına Düzce'den kanalizasyon pompalanması, İzmir'de arsenik içeren suların kullanıma sunulması çok ciddi sorunlardır. Gerekli önlemleri almazsak, eğer bizler birer savaşçı olmazsak şimdi suyumuzu kaybederiz, daha sonrada havamızı ve çevremizi kaybederiz. Belediyelerin de bu konuda daha açık sözlü olmaları ve sorunu gizlemekten çok sorunu ortaya çıkarmalı ve çözüm üretmeleri gerekir.

  SADECE İÇMEK DEĞİL, YIKAMAKTAN DA MİKROP KAPABİLİRİZ

  Musluktan su içmemek sounu bitirmiyor. Meyve sebzeleri yıkadığımız su dahi kirliyse o mikroplar yine vücuda girecektir.

  SU OLMAZSA OLMAZDIR

  Su sağlık açısından çok önemlidir ve olmazsa olmazımızdır. İnsanın hayatını sürdürebilmesi ve sağlığını korulabilmesi için bol su içmesi gereklidir. Suların içeriği hep aynıdır. Önemli olan içindeki maddelerdir. Suyun mineral ve organik yapısının sağlıklı olması gereklidir.

  DEPREMLER YERALTI SULARINI ETKİLİYOR

  Türkiye'de diğer önemli bir konuda yeraltısuları. Türkiye'nin deprem bölgesi olması, yeraltı sularını da etkiliyor. Depremler, suyun mineral yapısını değiştirebiliyor. Bu konuya fazla dikkat çekilmiyor ancak, bugün arsenik seviyesi normal olan bir suyun 1 sene sonra seviyesi yükselmiş olup zararlı bir su haline gelebiliyor.

  İshal vakaları günden güne artıyor. Bu kirlilik önlenmezse bu sorun daha çok büyüyecek ve başka hastalıklara da yol açacaktır.

  Bundan birkaç sene önce çok bilinenve çok tarihi bir yerin, Orta Anadolu'ya ait suyun yapısında değişiklik tespit edildi. Yani sağlıklı olan bir suyun zaman içerisinde yapısının değişip zararlı hale gelebiliyor.

  SAĞLIK BAKANLIĞI ACİL ALARM VERMELİ

  Sağlık Bakanlığı bu konuda acil alarm vermeli, işin ciddiyetini halka anlatmalı ve acil önlemler alınmalıdır. Böyle giderse bugün suyumuzu, yarın çevremizi kaybedebiliriz.

  SIKINTILAR GÖRMEZDEN GELMEMELİ

  Su sıkıntısı arttıkça belediyeler sıkıntılar görmezden geliyor ve sorunu halktan gizlemeye çalışarak en büyük hatayı yapmaktadır. Belediyelerin en kısa zamanda önlem alması gerekmektedir. Suyun dağıtımları ve kullanımı ile denetimler artmalı ve sıklaştırılmalıdır.

   

  Duyuru Arşivi

 • SU ARITMALARIMIZIN ÇALIŞMA SİSTEMİ